Dla wielu z Was Erasmus kojarzy się głównie z wyjazdem na studia do zagranicznej uczelni jednak znaczną część tego programu stanowią praktyki realizowane w różnych instytucjach. Możliwości są nieograniczone. To student decyduje w jakim państwie i w jakiej firmie lub organizacji chciałby podjąć staż trwający od 2 miesięcy do pół roku (w zależności od wykorzystanej już mobilności).
W listopadzie 2021 roku doktorant II roku o specjalizacji Inżynieria Mechniczna-Kevin Moj zdecydował się na odbycie praktyk na Uniwersytecie Technicznym Chemnitz w Niemczech.
Decyzja o wyjeździe była podyktowana chęcią zdobycia cennego doświadczenia, które jest bardzo ważne w dalszej perspektywie. Praktyki trwały 3 miesiące a nadzór nad nimi sprawował opiekun naukowy Tomasz Osiecki.
"Początek stażu był z pewnością wyzwaniem. Z uwagi na to, że już bywałem w Niemczech sam proces aklimatyzacji nie był ciężki. Dużych różnic kulturowych pomiędzy wschodnia częścią Niemiec a Polską według mnie nie ma. W pierwszym dniu praktyk opiekun naukowy Tomasz Osiecki oprowadził mnie po całej uczelni, pokazując zarówno laboratoria oraz życie akademickie. W porównaniu
z Polską uczelnią, wszystko sprawia wrażenie większego i na wyższym poziomie." - relacjonuje Kevin Moj.
Program praktyk dotyczył takich dziedzin jak:
- Analiza literatury na temat struktur komórkowych wytwarzanych za pomocą druku 3D.
- Projektowanie materiałów kompozytowych.
- Studium porównawcze nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych.
- Wykorzystanie materiałów drukowanych w zastosowaniach biomedycznych.
- Elementy recyklingu nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych.
- Analiza dokumentacji projektowej związanej z funduszami UE.
"Wszystko udało się zrealizować według planu. Główny nacisk był na tematykę druku 3D metalu, z uwagi na mój temat rozprawy doktorskiej. Mimo trudności związanych z sytuacją pandemiczną, wyjazd z pewnością zaliczam do udanych [...]" - podsumowuje Kevin Moj
"Doświadczenie które zdobyłem podczas wymiany będzie bardzo cenne w kontekście moich przyszłych badań jaki i w życiu zawodowym. W trakcie pobytu w instytucji zagranicznej polepszyłem swoje umiejętności z języka niemieckiego. Z pewnością dużym atutem tego wyjazdu było poznanie osób, które posiadają ogromne doświadczenie w zakresie druku 3D czy kompozytów. Gdybym miał dać jakąś radę studentom, którzy się zastanawiają nad wyjazdem to bym z pewnością im przekazał, że pobyt w Chemnitz wymaga samodzielności oraz dobrej znajomości języka niemieckiego. Bez tych dwóch rzeczy bardzo ciężko będzie o udany wyjazd. Największym osiągnieciem było przygotowanie wniosku o finansowanie na badania wraz z pomocą Tomasza Osieckiego. Dodatkowo planowany jest wspólny projekt. Uważam, że uczestnictwo w programie Erasmus+ przyczyni się do pozytywnego rozwoju mojej kariery naukowej i zawodowej. Zyskałem umiejętności z zakresu przygotowania modelu do wydruku, w jaki sposób projektować podpory oraz przygotowania drukarki do wydruku. Z czystym sumieniem polecam uczestnictwo w programie Erasmus+ innym studentom. Polecam również Uniwersytet Techniczny w Chemnitz, który bardzo dobrze mnie przyjął." - mówi Kevin Moj.
Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w dalszym rozwoju kariery!
Studentom, którzy chcieliby odbyć zagraniczne praktyki przypominamy, że rekrutacja jest prowadzona w ciągu całego roku, a z pomocą Działu Współpracy Międzynarodowej proces aplikacyjny nie jest wymagający i skomplikowany.
Po wiecej informacji napisz do: